Elektrina zo slnka - Fotovoltaika, solárne panely
Ako by plávajúce solárne farmy mohli vyrobiť palivo a pomôcť vyriešiť klimatickú krízu

Ako by plávajúce solárne farmy mohli vyrobiť palivo a pomôcť vyriešiť klimatickú krízu

Obrovské solárne farmy plávajúce v oceáne by bolo možné použiť na premenu oxidu uhličitého v morskej vode na metanol, palivo, ktoré môže poháňať lietadlá, nákladné autá a ďalšie diaľkové vozidlá. To je dôkazom provokatívneho nového výskumu, ktorý naznačuje, že takéto „solárne metanolové ostrovy“ by mohli obmedziť našu závislosť od fosílnych palív, ktoré do atmosféry privádzajú škodlivé skleníkové plyny.

Toto je len jedna z mnohých vecí, ktoré by sme mali urobiť pre kontrolu zmeny klímy, spolu s lepšou izoláciou v našich domácnostiach, vyššou účinnosťou v motoroch automobilov a riadením elektrických vozidiel, “tvrdí Bruce Patterson, fyzik z Univerzity v Zürichu a spoluautor článku o výskume publikovaného 3. júna v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. „Toto je len jeden kus mozaiky.“

Plávajúce solárne farmy opísané v tomto dokumente by pozostávali zo zhlukov asi 70 kruhových „ostrovov“ solárnych panelov, ktoré pokrývajú plochu zhruba jeden kilometer štvorcový. Elektrická energia vyrobená z panelov by sa použila na rozdelenie molekúl vody na vodík, ktorý by potom reagoval s CO2 extrahovaným z morskej vody za vzniku metanolu.

Patterson uviedol, že jedna plávajúca solárna farma, akú si predstavuje, by mohla ročne vyprodukovať viac ako 15 000 ton metanolu, čo je dosť na to, aby poháňala lietadlo typu Boeing 737 pri viac ako 300 spiatočných letoch medzi New Yorkom a Phoenixom. „Palivo by sme väčšinou chceli použiť v lietadlách, diaľkových nákladných automobiloch, lodiach a neelektrifikovaných železničných systémoch,“ dodal.

Metanol spaľuje čistejšie ako fosílne palivá a Patterson uviedol, že oxid uhličitý, ktorý sa pri spaľovaní uvoľňuje do vzduchu, sa nakoniec vráti do oceánu, kde by ho plávajúce solárne farmy mohli znova využiť.

Technológie

Mark Jacobson, profesor stavebného a environmentálneho inžinierstva na Stanfordskej univerzite, ktorý sa do štúdie nezapojil, však uviedol, že navrhované solárne farmy sa nedostanú ku koreňu klimatickej krízy.

„Niektorí ľudia si myslia, že jediným problémom na svete je zníženie oxidu uhličitého, ale to nie je problém,“ povedal. "Problémom je znečistenie ovzdušia, energetická bezpečnosť a emisie uhlíka. Všetky tieto problémy sa musia riešiť spoločne.

Patterson priznal, že farmy nebudú „striebornou guľkou“ v boji proti klimatickým zmenám. Ale najmä pre komerčné letecké cesty by podľa neho metanol z fariem bol užitočnou alternatívou k leteckému palivu. „Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme planétu zachránili, a dúfajme, že tento krok dopomôže k naplneniu nášho cieľa. "

Plávajúce solárne farmy by fungovali najlepšie v oblastiach s dostatkom slnečného svetla, miernymi vlnami, nízkym rizikom nepriaznivého počasia a dostatočne hlbokými hĺbkami, ktoré by umožnili priviazať farmy na dno oceánu, povedal. Medzi možných kandidátov patria lokality ako Perzský záliv, Červené more, pobrežie Španielska a Austrálie a časti juhovýchodnej Ázii.

SmartIntegra group, s.r.o.
Jókaiho 14
945 01 Komárno

Odber newslettera

Footer MailPoet Newsletter Form
© 2016-2024 ElektrinaZoSlnka.sk | Všetky práva vyhradené.
crossmenu