Elektrina zo slnka - Fotovoltaika, solárne panely
Ako Európa šetrí priestor pomocou plávajúcich solárnych parkov

Ako Európa šetrí priestor pomocou plávajúcich solárnych parkov

Ako Európa šetrí priestor pomocou plávajúcich solárnych parkov

Najväčší plávajúci solárny park mimo Ázie má 73 000 solárnych panelov, 13 transformátorov a 338 striedačov. Postavili ju minulý rok na 18-hektárovom umelom jazere blízko holandského Zwolle. Je to súčasť high-tech ekologickej revolúcie, ktorá sa nachádza v srdci prírody.

Tento plávajúci solárny park produkuje 6 percent energetických potrieb Zwolle. Projekt na jeho vytvorenie viedla spoločnosť BayWa r.e, európsky dodávateľ slnečnej energie. Nemecká spoločnosť pôsobí na celom svete a hľadá riešenia pre obnoviteľnú energiu, ktoré by mohli využiť inak nevyužité zdroje, rovnako ako umelé jazero v Holandsku.

Benedikt Ortmann, globálny riaditeľ solárnych projektov v BayWa r.e. hovorí, že „veľkou výhodou je, že v krajinách, ktoré majú vysokú populáciu, ale málo pôdy, môžeme využiť priestor, pre ktorý neexistuje účelnejšie využitie“.

Náklady sú tiež dôležitým faktorom v súvislosti s obnoviteľnou energiou, pretože investície do tohto odvetvia sú stále drahé. Benedikt Ortmann však hovorí, že zariadenia spoločnosti BayWa r.e v Poľsku a vo východnej Európe „dokazujú, že prvýkrát môžeme vyrábať slnečnú energiu za rovnaké alebo dokonca nižšie náklady ako plyn, uhlie alebo ropa“.

Ďalším spôsobom, akým projekt v dlhodobom horizonte znížil náklady, je integrácia špičkových komponentov. Vďaka tomu je solárny park vysoko účinný a dlhodobý, čo zase znižuje náklady pre spotrebiteľa a dodávateľa.

Ako funguje plávajúci solárny park?

Willem Biesheuvel je vedúci projektu Floating Solar. Podľa neho je to ako normálny pozemný solárny park s tým rozdielom, že v tomto prípade sú solárne panely namontované na člne so štyrmi plavákmi. Okolo plavákov je oceľová konštrukcia, ktorá slúži ako strecha.

Jednou z kľúčových zložiek akejkoľvek solárnej farmy sú jej invertery. Invertery používané v Zwolle pochádzajú od spoločnosti Huawei a transformujú jednosmerný prúd zo solárnych panelov na striedavý prúd, ktorý môže prúdiť do elektrickej siete.

Tento obrovský plávajúci solárny park má životnosť najmenej 30 rokov a väčšina materiálu použitého na jeho výrobu je recyklovateľná.

Práve to Willem Biesheuvel opisuje ako „kľúč k moci budúcnosti“. Tiež dúfa, že sa čoskoro objavia aj na väčších jazerách a dokonca aj na mori.

Zdroj: https://www.euronews.com

SmartIntegra group, s.r.o.
Jókaiho 14
945 01 Komárno

Odber newslettera

Footer MailPoet Newsletter Form
© 2016-2024 ElektrinaZoSlnka.sk | Všetky práva vyhradené.
crossmenu