Ako Európa šetrí priestor pomocou plávajúcich solárnych parkov
Najväčší plávajúci solárny park mimo Ázie má 73 000 solárnych panelov, 13 transformátorov a 338 striedačov. Postavili ju minulý rok na 18-hektárovom umelom jazere blízko holandského Zwolle. Je to súčasť high-tech ekologickej revolúcie, ktorá sa nachádza v srdci prírody.
Tento plávajúci solárny park produkuje 6 percent energetických potrieb Zwolle. Projekt na jeho vytvorenie viedla spoločnosť BayWa r.e, európsky dodávateľ slnečnej energie. Nemecká spoločnosť pôsobí na celom svete a hľadá riešenia pre obnoviteľnú energiu, ktoré by mohli využiť inak nevyužité zdroje, rovnako ako umelé jazero v Holandsku.
Benedikt Ortmann, globálny riaditeľ solárnych projektov v BayWa r.e. hovorí, že „veľkou výhodou je, že v krajinách, ktoré majú vysokú populáciu, ale málo pôdy, môžeme využiť priestor, pre ktorý neexistuje účelnejšie využitie“.
Náklady sú tiež dôležitým faktorom v súvislosti s obnoviteľnou energiou, pretože investície do tohto odvetvia sú stále drahé. Benedikt Ortmann však hovorí, že zariadenia spoločnosti BayWa r.e v Poľsku a vo východnej Európe „dokazujú, že prvýkrát môžeme vyrábať slnečnú energiu za rovnaké alebo dokonca nižšie náklady ako plyn, uhlie alebo ropa“.
Ďalším spôsobom, akým projekt v dlhodobom horizonte znížil náklady, je integrácia špičkových komponentov. Vďaka tomu je solárny park vysoko účinný a dlhodobý, čo zase znižuje náklady pre spotrebiteľa a dodávateľa.
Ako funguje plávajúci solárny park?
Willem Biesheuvel je vedúci projektu Floating Solar. Podľa neho je to ako normálny pozemný solárny park s tým rozdielom, že v tomto prípade sú solárne panely namontované na člne so štyrmi plavákmi. Okolo plavákov je oceľová konštrukcia, ktorá slúži ako strecha.
Jednou z kľúčových zložiek akejkoľvek solárnej farmy sú jej invertery. Invertery používané v Zwolle pochádzajú od spoločnosti Huawei a transformujú jednosmerný prúd zo solárnych panelov na striedavý prúd, ktorý môže prúdiť do elektrickej siete.
Tento obrovský plávajúci solárny park má životnosť najmenej 30 rokov a väčšina materiálu použitého na jeho výrobu je recyklovateľná.
Práve to Willem Biesheuvel opisuje ako „kľúč k moci budúcnosti“. Tiež dúfa, že sa čoskoro objavia aj na väčších jazerách a dokonca aj na mori.
Zdroj: https://www.euronews.com