Elektrina zo slnka - Fotovoltaika, solárne panely
Deň ocenenia fotovoltaiky 2022: Predstavujeme vám niekoľko jedinečných spôsobov využitia solárnych technológií na celom svete na boj proti energetickej kríze

Deň ocenenia fotovoltaiky 2022: Predstavujeme vám niekoľko jedinečných spôsobov využitia solárnych technológií na celom svete na boj proti energetickej kríze

Rozpočet Indie na rok 2022 – 2023 jasne zdôrazňuje prioritu krajiny zdvojnásobiť objem „zelenej“ a obnoviteľnej energie, najmä solárnej, s cieľom bojovať proti zmene klímy a splniť ciele zníženia emisií stanovené na rok 2030.

Keďže ukrajinsko-ruská vojna pokračuje, ceny uhlia a zemného plynu na celom svete prudko rastú. So stúpajúcimi účtami za elektrinu hľadá niekoľko európskych a ázijských krajín alternatívy k ruským dodávkam. Používanie technológií založených na slnečnej energii je porovnateľne rýchlejším riešením energetickej krízy.

Medzitým je tu Deň ocenenia fotovoltaiky 2022, ktorý sa celosvetovo oslavuje druhý piatok v marci. Tento deň sa stal o to významnejším počas prebiehajúcej klimatickej a energetickej krízy. Nižšie vám predstavíme niekoľko jedinečných solárnych technológií, ktoré demonštrujú obrovský potenciál solárnych technológií pri riešení potrieb moderného sveta.

Solárny vozík vynájdený farmárom z Haryany

Pradeep Kumar, farmár z Haryany, postavil mobilnú solárnu elektráreň s panelmi namontovanými na vozíku, ktorý je možné posúvať podľa potreby. Začal v roku 2009 s jednoduchou inštaláciou zameranou na solárne panely na farmách na prevádzku vodných čerpadiel a pod. a momentálne vyrába vozíky na mieru, podľa požiadaviek užívateľa.

V rozhovore pre The Better India Pradeep povedal: „Zariadenia sa dodávajú v dvoch veľkostiach a nesú solárne panely, ktoré poskytujú elektrinu 1,5 kWp a 7,5 kWp. Vozík je možné namontovať aj na zadnú časť traktora a má robustné kolesá, ktoré mu umožňujú pohybovať sa po nerovných povrchoch.

Z nákladovo efektívnej technológie doteraz profitovalo viac ako 2 000 farmárov.

Zdroj: Saurenergy.com

Plávajúca solárna elektráreň v Bihare

Región Mithila v Severnom Bihare sa nazýva „Krajina rybníkov“ a naplno využíva svoj dar. V regióne sa má uviesť do prevádzky plávajúca solárna elektráreň pozostávajúca zo 4004 solárnych modulov. Každý modul umiestnený v jazierku môže generovať 505-megawattovú špičkovú (MWp) elektrinu a takmer 2 MW zelenej a čistej energie. Zdroj môže zásobovať elektrinou 10 000 ľudí v štáte.

Hlavnou výhodou plávajúcej solárnej elektrárne je, že voda ochladzuje solárne panely, čím sa zabezpečuje ich účinnosť, keď teploty stúpajú, čo vedie k zvýšeniu výroby energie. Minimalizuje tiež výpary sladkej vody a napomáha rybolovu.

Táto inovácia zasiahla dve muchy jednou ranou: výrobu zelenej energie zo solárnych panelov a podporu chovu rýb pod vodou.

Fotovoltaický tieň v Južnej Kórei

V Južnej Kórei vedie diaľnica medzi Daejonom a Sejongom a celý jej cyklistický pruh na 32 km úseku je pokrytý solárnymi strešnými panelmi. Nielenže vyrábajú dostatok elektriny, ale izolujú aj cyklistov od premávky a chránia ich pred slnkom.

Obojsmerný cyklistický pruh je vybudovaný priamo v strede cesty, pričom na oboch stranách sú ďalšie tri pruhy pre vozidlá. To tiež prekáža diaľkovým svetlám protiidúcich áut.

Pomocou tejto technológie môže krajina interne vyrábať čistú obnoviteľnú energiu.

Zdroj: itsmysun.com

Technika odsoľovania na solárny pohon čínskych a amerických výskumníkov

Proces odsoľovania sa považuje za jednu z energeticky najnáročnejších činností. Teraz výskumníci vyvinuli proces solárneho odsoľovania, ktorý dokáže spracovať kontaminovanú vodu a generovať paru na sterilizáciu lekárskych nástrojov bez potreby iného zdroja energie ako samotného slnečného žiarenia.

Konštrukcia zahŕňa tmavý materiál, ktorý absorbuje slnečné teplo, a tenkú vodnú vrstvu nad perforovaným materiálom, ktorý sedí na vrchole hlbokej nádrže so slanou vodou, ako je nádrž alebo jazierko. Otvory umožňujú prirodzenú konvekčnú cirkuláciu medzi teplejšou hornou vrstvou vody a chladnejšou nádržou pod ňou a čerpajú soľ z vody.

Metóda solárneho odsoľovania je nielen efektívna, ale aj vysoko nákladovo efektívna.

Cieľom Saudskej Arábie je trvalo udržateľný rozvoj pomocou solárnej technológie

Regióny so suchým podnebím sú náchylné na sucho a často čelia nedostatku vody. Pre krajiny, ktoré sú predovšetkým domovom púští, miestne pestovanie potravín by bolo len vzdialeným snom, vedci v Saudskej Arábii vyvinuli unikátne riešenie využívajúce solárnu technológiu.

V experimente navrhli solárny systém, ktorý by mohol úspešne pestovať špenát pomocou vody čerpanej zo vzduchu pri výrobe elektriny. Tá nová koncepcia demonštrovala udržateľnú, nízkonákladovú stratégiu na zlepšenie potravinovej a vodnej bezpečnosti pre ľudí žijúcich v oblastiach so suchým podnebím.

„Naším cieľom je vytvoriť integrovaný systém na výrobu čistej energie, vody a potravín, najmä výroby vody, ktorá nás odlišuje od súčasnej agrofotovoltaiky,“ hovorí vedúci výskumu Peng Wang.

V tomto článku sme sa zamerali na najinovatívnejšie spôsoby využitia fotovoltaických panelov. Veríme však, že v budúcnosti vám budeme vedieť priniesť aj iné riešenia, ktoré budú mať pozitívny vplyv na rozvoj ľudstva.

SmartIntegra group, s.r.o.
Jókaiho 14
945 01 Komárno

Odber newslettera

Footer MailPoet Newsletter Form
© 2016-2024 ElektrinaZoSlnka.sk | Všetky práva vyhradené.
crossmenu