Elektrina zo slnka - Fotovoltaika, solárne panely
Oplatí sa investovať do solárnych panelov?

Oplatí sa investovať do solárnych panelov?

Vzhľadom na to, že zmena klímy je v súčasnosti reálnou hrozbou, stále viac ľudí hľadá spôsoby, ako to zmeniť a zohrať svoju úlohu znížením spotreby energie a uhlíkovej stopy. A keďže ceny energií neustále stúpajú, investovanie do fotovoltaických panelov alebo solárnych panelov môže byť pre mnohých vhodných riešením.

                   Tieto panely sú vyrobené z polovodičov, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrickú energiu, ktorá sa bežne používa na napájanie domácich spotrebičov, a čoraz viac priemyselných budov. Solárna energia získava v posledných rokoch popularitu aj vďaka tomu, že ide o prirodzenú ekologickú alternatívu a pri použití na väčších plochách , napríklad v obchodných priestoroch, ktoré majú veľké strešné priestory, je ešte výhodnejšia.

Dlhodobé úspory

                   Je nepopierateľné, že inštalácia fotovoltaických panelov nie je najlacnejšia, avšak ceny panelov a inštalácií sú ešte vždy výhodnejšie z dlhodobého hľadiska ako ceny energií a vzhľadom na momentálne ceny energií sa ročné úspory na účtoch za elektrinu môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých stoviek eur.

                   Na rozdiel od iných obnoviteľných zdrojov energie majú FV panely veľmi nízke náklady na údržbu. Napriek ich krehkosti nie sú náchylné k poškodeniu, nakoľko nepozostávajú zo žiadnych pohyblivých častí. Invertor, ktorý premieňa slnečnú energiu na elektrickú energiu, je potrebné raz za 5-10 rokov vymeniť, aby sa zabezpečila účinnosť panelov. V súčasnosti však väčšina firiem ponúka až 12 ročnú záruku.

Spoľahlivosť a udržateľnosť

                   Ľudia si často myslia, že hlavnou nevýhodou solárnych panelov je závislosť od počasia. Nepredvídateľnosť poveternostných podmienok je zdanlivo nevýhodou, avšak slnečné žiarenie v skutočnosti nie je potrebné na fungovanie solárnych panelov. Aj keď nie sú počas zamračených dní také účinné, ako v slnečné dni, panely dokážu vyrábať energiu aj počas zamračených dní.

               Odvetvie so solárnou energiou neustále napreduje a nachádza efektívnejšie spôsoby napájania domácností a budov po celom svete. S týmto technologických vývojom prichádza jednoduchšia konštrukcia solárnych panelov, ako aj menši počet panelov na premenu vyššieho množstva energie. Tento pokrok znamená, že nákup panelov bude v budúcnosti cenovo dostupnejší.

               Hoci je potrebná dostatočná kapacita, solárne panely sa považujú za mimoriadne nákladovo efektívne. Zvyčajne sa dodávajú so zárukou 20-25 rokov a ich životnosť je medzi 30-40 rokov.

               Pri zvažovaní silných a slabých stránok solárnych panelov je jasné, že ide o udržateľnú a ekologickú dlhodobú investíciu.

Po počiatočných vyšších nákladoch je cena určite kompenzovaná nenáročnou údržbou a značnými ročnými úsporami.

SmartIntegra group, s.r.o.
Jókaiho 14
945 01 Komárno

Odber newslettera

Footer MailPoet Newsletter Form
© 2016-2024 ElektrinaZoSlnka.sk | Všetky práva vyhradené.
crossmenu